עמוד הבית | יצירת קשר
גידי קורן


גידי קורן - ספרים - פרוזאק בייבי    
יומנו של עובר

נובלה ספרותית מקורית ומפתיעה, המסופרת מנקודת מבט ייחודית ושנונה של עוּבָּר ברחם אִמו, אשר מגלה כי היא שוקלת לבצע הפלה. סיפור מרתק ומכמיר לב המעורר קשת רחבה של תגובות ספרותיות, רגשיות ואינטלקטואליות.

הקיבוץ המאוחד / ספריית פועליםהספר "פרוזאק בייבי" יצא באנגלית
Listening to the Unborn: Prozac Baby - Diary of a FetusReview of the new book authored by Prof. Gidi Koren, illustrated by Judith Asher

Prozac Baby is an original and surprising novel, told by an unborn baby, who discovers that his mother intends to abort him due to her fears that the Prozac she is taking may harm her baby.

This is not a science fiction book, but rather based on the reality and practice of Gideon Koren, a professor of pediatrics, pharmacology, pharmacy and medical genetics at the university of Toronto, and the director of the Motherisk program which counsels expecting women and their health care providers on the safety and risks of drugs in pregnancy.
I doubt whether there is in the world literature another novel that invites the reader to enter the mysterious and unknown world of the fetus through the unborn's own vision. While current technology allows medicine to follow up fetal development, identify malformations and even repair some of them, there is no instrument that can enter the unborn's brain,soul and mind and reflect his thoughts, anxieties, hopes and wishes.
Gidi Koren's novel is told by the unborn baby. With his pen, the author rendered his fetus the cognitive and emotional abilities that allow him to tell his story. This is not science fiction ,but rather the day to day clinical and scientific reality of the author, a physician and scientist practicing maternal-fetal toxicology.
Gidi Koren's fetus is a serious human being, aware of its limitations, curious and in full contact with what is going on outside. When he discovers to his shock that his mother intends to abort him due to fears of the medication she is taking in pregnancy, he feels powerless as he has no means to communicate with his mother and father.
Prozac Baby is a highly engaging story from the start to the end, which is not necessarily clear or predictable. This is original literature at its best, touching, invoking laugh and tears, and very cathartic.
Nili Carmel- Yonatan
מוסיקה, ספרות וצחוקם של ילדים
רפי וייכרט משוחח עם גידי קורן
עיתון 77, 9-10.2013
עמוד 1 | עמוד 2
מליון פרוזאק בייבי
מאת יעל פרוינד אברהם
מעריב סופשבוע, 12.7.2013
עמוד 1 | עמוד 2 | עמוד 3 | עמוד 4 | עמוד 5 | עמוד 6
תדע כל אם
מאת יעל פרוינד אברהם
מקור ראשון, דיוקן, 12.7.2013
עמוד 1 | עמוד 2 | עמוד 3 | עמוד 4 | עמוד 5
יעקב אגמון מארח את פרופ' גידי קורן בתוכנית 'שאלות אישיות' בגלי צה"ל, 22/06/2013
להאזנה: Stop Playראיון עם פרופ' גידי קורן מהתוכנית 'המומחים' ברדיו צפון, 13/06/2013
להאזנה: Stop Playראיון עם פרופ' גידי קורן מהתוכנית 'לילה חי מאוד' ברשת ב', 14/06/2013
להאזנה: Stop Playראיון עם פרופ' גידי קורן מהתוכנית 'לילה חי מאוד' ברשת ב', 14/06/2013
להאזנה: Stop Playראיון עם פרופ' גידי קורן מהתוכנית 'ועדת תרבות' בקול הגליל העליון, 13/06/2013
להאזנה: Stop Play"ספרים רבותי ספרים" - פרופ' גידי קורן מתראיין לגלי צה"ל על הספר "פרוזאק בייבי"
להאזנה: Stop Playכתבה על הספר מתוך ידיעות אמריקה:
ynetus ידיעות קנדה 6.6.13Motherhood moment
ביקורת על הספר בבלוג אמריקאי 11.7.2014פרופ' גידי קורן בראיון עם דן מרגלית על ספרו "פרוזאק בייבי"

פרופ' גידי קורן בראיון לערוץ 10 על ספרו "פרוזאק בייבי"

ראיון עם גידי קורן בערוץ 2 על הספר "פרוזאק בייבי"    גידי קורן, מקים להקת האחים והאחיות, רופא ילדים קנדי ויוצר הספר "פרוזאק בייבי", מדבר    

"היצירתיות במוזיקה היא משהו שמבעבע מבפנים ואי-אפשר לעצור אותה. אף פעם לא נתתי לשירים להפריע לי בעיסוק ברפואה. אמנם אני שרוי בחוסר זמן כרוני ובמחסור בשעות שינה, אבל מרוצה מכך שאני יכול לבטא את עצמי"
לא ידוע מה כמות האלכוהול שגורמת נזק לעובר

בעיות בשפה, עבריינות ואפילו מחלות נפש: תסמונת האלכוהול העוברי פוגעת באלפי תינוקות בישראל - אך עד עתה לא היה כאן ולו רופא אחד שהתמחה בה. פרופ' גידי קורן, הזכור לנו מלהקת "האחים והאחיות" והיום אחד המומחים הגדולים בעולם לתסמונת האלכוהול העוברי מדבר עם עוברים בספר חדש "פרוזאק בייבי" ומקים מרפאה טיפולית.
ורדה רזיאל ז'קונט מדברת על הספר בתכניתה ברדיו ללא הפסקה:
"הגיע אליי משהו מאוד מאוד חשוב. ספר של גידי קורן, שנקרא "פרוזק בייבי, יומנו של עובר". מילא, אתם רוצים לקרוא את "יומנו של עובר", תקראו. הדבר הכי חשוב בספר בעיניי שגידי קורן, שכתב את הספר הזה המאוייר והחמוד הוא רופא, רופא ילדים, והוא מדבר על כך שנשים בהיריון מפחדות לקחת תרופות, ולפעמים זה גורם להן נזק. והוא אומר ככה: מחלה דיכאונית בהיריון היא דוגמא ניצחת למצב הבלתי אפשרי הזה, דיכאון בלתי מטופל טומן בחובו סיכונים רבים לאם ולעובר, כולל הפלות טבעיות, פגות וסיבוכים בלידה, לצד אשפוזים וניסיונות התאבדות של האם. קבוצת התרופות המרכזית לטיפול בדיכאון, התרופות שמעכבות את הסרוטונין והאפינפרין במוח נבדקה על אלפי נשים הרות, ובמרבית המחקרים לא הראתה תופעות לוואי לעוברים. יש רופאים המצטטים את מיעוט המחקרים הטוענים שיש בתרופות כדי להזיק. למרות איכותם הנחותה של מחקרים אלה, חלקם עושים זאת... חלקם מהרופאים, מחשש שיתבעו לדין אם יקרה נזק לעובר. אחרים אולי לא מצאו פנאי להתעדכן. לראייה שימו לב מאזינים, רוב הפסיכיאטרים המומחים בתחום יודעים היטב שטיפול תרופתי נאות עשוי להציל את חייה של אישה ועוברה, ואף פועלים בהתאם. כך נוצר על האישה ההרה לחץ חברתי ורפואי שלא להמשיך לטפל תרופתית במחלה, כשיש עימה סיכון חיים או לסיים את ההיריון, גם אם הוא רצוי מאוד ותקין לחלוטין. אתם מבינים את העניין? אני מכירה נשים בדיכאון שפחדו להתחתן, שפחדו להיות בקשר, או הגבר פחד להתחתן איתן, כי אם הן בדיכאון או עם מניה דיפרסיה, הן לא תוכלנה להיכנס להיריון כי אסור לקחת תרופות בזמן ההיריון. אז אתם מבינים? אתן נשים מבינות שזה לא רלוונטי ל 2013- ? אתן מבינות איזה אינפורמציה גורלית יש פה? אז הספר הוא כמובן יומנו של עובר, ואני מסתפקת בלקרוא לכם את האינפורמציה החשובה שרופא הילדים הזה, גידי קורן, ושם הספר הוא "פרוזק בייבי"."פרופ' גידי קורן בראיון לרשת בית עם איריס לביא, 10.6.2013
איריס לביא: ועכשיו אנחנו רוצים לעבור לספר נוסף אחר, נדמה לי שהגיבור שלו אחר לפחות במצב התפתחותי אחר וזהו הספר פרוזאק בייבי , יומנו של עובר. שלום לך פרופ' גידי קורן.
פרופ' גידי קורן: ערב טוב איריס.
איריס לביא: שלום. רק בוא נוציא את זה מאחורנו, אתה גידי קורן מהאחים והאחיות נכון?
פרופ' גידי קורן: כן, מודה באשמה איריס לביא: נשים את זה בצד עכשיו ואתה בטורונטו עובד רוב השנים עכשיו נכון? חי פועל כמו שאומרים.
פרופ' גידי קורן: כן אני מנהל בית החולים לילדים של טורונטו שהוא הגדול בעולם לילדים. תוכנית מיוחדת שעוסקת במה קורה לעובר כשהוא נחשף לתרופות, כשהאימא צריכה תרופות כשהוא נחשף לאלכוהול לרעלים, ואיך זה משפיע על הגידול שלו ומה שקורה לו, ככה שזה כאילו הבסיס גם לספר הזה.
איריס לביא: כן עכשיו בוא באמת נדבר על הספר , הספר המאוד נחמד הזה אפשר לומר כי הוא ממש מכניס אותנו לעולם שאני לא חושבת שרבים מאיתנו שמעו את העובר מדבר, את מחשבותיו, אך באמת שוב כמו שאומרים איך נולד הרעיון באמת לתת לעובר לדבר ולספר לנו מה עובר עליו?
פרופ' גידי קורן: זהו אני יושב איריס במרפאה שלי בטורונטו ומדבר עם נשים עם סיפורים מאוד מאוד קשים, נשם שבגלל שהן רוצות להיות בטוחות שהעובד לא נחשף לתרופות שלהן הן לא לוקחות תרופות ולפעמים יש סיכון חיים למשל נשים עם דיכאון קשה שאינן מטופלות עלולות להתאבד. ואני לצערי רואה נשים כאלה או אחרי ניסיונות התאבדות ולפעמים "הצלחות" אפילו, הצלחה במירכאות. ואני יושב לי במרפאה וחושב, הן לוקחות פרוזאק שהיא לא תרופה מסוכנת ויש לנו המון מחקר על פרוזאק, אני בעצמי עשיתי כשלושים פרויקטים מחקריים על פרוזאק אבל הצליחו להפחיד אותם איריס למרות זאת. לרמה שהן לא תיקחנה את התרופה ותסכנה את החיים שלהן, שלא לדבר על החיים של העובר.
איריס לביא: רגע תן לי להבין אישה שהיא בדיכאון לוקחת פרוזאק ואומרים לה אל תיקחי פרוזאק אם את רוצה להיכנס להריון ואם את בהריון ולקחת פרוזאק אז?
פרופ' גידי קורן: לא , כאן כולם כבר הופכים לתרנגולות, איש לא אומר לה להפיל אבל רבים אומרים לה התרופה מסוכנת לא לוקחים את הזמן לבדוק ולראות שהיא לא מסוכנת ושדיכאון בלתי מטופל הוא מסוכן ביותר, לכן לקחתי גם דוגמה כל כך קיצונית. ואני יושב לי במרפאה ואומר וואי וואי מה חושב העובר שהוא שוע את זה, אז כל הרעיון של הספר הוא מה קורה לעובר לא מתוכנן, לא מתוכנן רק להבין חמישים אחוז מההריונות הם לא מתוכננים.זה לא אומר שלא רצויים.
איריס לביא: ברור פרופ' גידי קורן: מה אומר עובר כזה שגדל לו בשקט שם, פתאום הוא שומע שאימא מתכוננת להפיל אותו? כי אימא שלה הפחידה אתה היא קראה בעיתון לאישה. חלק מהאינפורמציה לא מדויקת. אז בעצם הנושא הוא אינפורמציה. אני לא , אני לא פרו לייף או פרו צ'ויס, אישה יש לה את הזכות המלאה לטעמי לקבוע מה היא רוצה, אבל דיר באלק שתעשה את זה על פי אינפורמציה מדויקת ולא על לפי הפחדה או חצי אינפורמציה, זאת הבעיה.
איריס לביא: כן, בוא נגיד מהמחקרים שלך באמת מה שאתה אומר ,למשל פרוזאק זו תרופה שאפשר לקחת בהריון בלא כל חשש לתופעות אחר כך אצל העובר?
פרופ' גידי קורן: אכן אכן. זה לא רק אני זה הפסיכיאטרים שעוסקים בנשים בהריון. זה קהילה מדעית מאוד רצינית. אבל בצפון אמריקה, גם בישראל רופאים נורא מפחדים לתת תרופות בהריון כי יתבעו אותם. והרבה נשים מספרות לנו שכשהן בהריון אם אומרים להם אתם לבד, תחזרו אלינו אחרי ההיריון. כאילו יו אר און יור און. תעשו מה שאתם רוצים אנחנו לא לוקחים אחריות. וזאת לטעמי לא רק לא גישה נכונה היא גישה מאוד צינית ומאוד לא לעניין. אז הקונספט פה אני רואה כל שבוע איריס עשרות נשים לא לוקחות תרופות שהן חייבות לקחת, אני לא מדבר על כאב ראש או שלאישה יש קצת בחילה, אני מדבר על מצבים, היום נשים מתחילות משפחה בגיל 30 לפעמים 40 ומטבע הבריאות הגופנית יותר נשים יש להן מחלות כרוניות והן זקוקות לתרופות ועל כן לא ייתכן שנגיד לאישה יור אר און יור און, תחזרו אלינו אחר כך.
איריס לביא: כן פרופ' גידי קורן: זה כאילו עיסוקו של הספר איריס לביא: ואתה אומר שגם מהמחקרים שלך ואתה עוסק בנושא הזה של חומרים רגילים אפילו לפעמים, אתה אומר שיש הפחדת יתר ואפשר לקחת תרופות.
פרופ' גידי קורן: אין שום ספק בזה איריס לביא: צריך לקחת כן פרופ' גידי קורן: אין שום ספק, יש גם דברים שאסור לקחת כמובן ואם אישה לקחה את התרופה לאקנה, לפצעי אקנה בשם אקוטן או רואקוטן זה בהחלט עושה מומים לעובר, אז אני כאן לא מנסה ליצור תמונה שאישה יכולה לקחת כל כדור, אני בעיקר מוחה על זה דרך העובר, העובר מוחה על זה שיותר מדי עוברים מופלים לא מהסיבות הנכונות. וזה בלי להיות פה אולי פופוטואיסט מאוד מפריע לי שכאילו בעצם אומרים לנשים אתן תיקחו, זה על אחריותכן אחר כך נדבר. לא , לא מקובל עלי, לא מקובל עלי. לא רק עלי אלא על קהילה גדולה של רופאים.
איריס לביא: ויצרת באמת מונולוגים לפי השבועות, שבועות ההריון שהעובר החמוד הזה מדבר והוא מדבר בשפה מאוד מיוחדת. א גב הוא גם שומע דברים, עד מה זה באמת היום יודעים אם נכון או לא נכון.
פרופ' גידי קורן: לא אין ספק איריס שהוא שומע, עושים טסטים רואים שהעוברים שומעים כמובן השאלה מה הוא מבין אז אני ככה לקחתי את האלגוריה שבעניין והעובר שומע דברים לפעמים הוא אומר אני לא בטוח מה זה, מה זה אוטובוס, מה זה אוטו? אני לא יודע למה אבא אומר שאני אהיה באוניברסיטה, מה זה אוניברסיטה? הוא יוצא מהבטן של אמא הוא מתחיל לצרוח כי הוא שמע בקורס ללידה שאמרו שאם התינוק יוצא ולא בוכה עושים לו החייאה, אז הוא מפחד הוא לא יודע מה זה החייאה הוא יודע שיכאב לו.
איריס לביא: באופן עקרוני מיטב המוח שלו לא יכול לפתח תובנה של מילים זה ברור פרופ' גידי קורן: אבל אין ספק המחקרים מראים שם מבינים שומעים, סובלים מכאב ומה שאולי אפילו יותר חשוב סטרס של אימא עובר לעובר. אימהות עם סטרס גבוה אפשר למדוד את זה היום עם הורמונים, יש להם יותר הפלות טבעיות, התינוקות נולדים יותר עם פגות, הם קטנים יותר.. זאת אומרת אין ספק שהעובר קשור לעולם שלנו הרבה יותר ממה שנוטים לחשוב. אין בזה שום ספק.
איריס לביא: מה מוצארט עושה פה בתמונה לדעתך?
פרופ' גידי קורן: מי זה? מוצארט?
איריס לביא: מוצארט כן..תמיד אמרו להשמיע לתינוקות מוצארט.
פרופ' גידי קורן: אני מבין, אני פשוט התבלבלתי כי בדיוק נתתי הרצאות עכשיו בזלצבורג שהיא ..... מוצארט . אז כאילו אתה אוכל אפילו שוקולדים..
איריס לביא: שוקולד מוצארט כן פרופ' גידי קורן: אין לי ספק שהם שומעים לגבי השאלה האם השמיעה הזאת עושה אותם כאלה ואחרים , את יודעת זה מסוג המחקרים שכמע בלתי אפשרי לפענח כי ..
איריס לביא: אין עדות, אין עדויות כן.
פרופ' גידי קורן: אלה שנותנים מוצארט הם גם נותנים עוד המון דברים אחרים, גם אחרי הלידה כך שאלה מחקרים מאוד מאוד מסובכים לעשות, לא שלא צריך לעשות אותם אבל לא כל כך קל לפענח אותם.
איריס לביא: גידי קורן פרוזאק בייבי יומנו של עובר ספר חדש ומאוד יפה, גם איורים של גודי טשה מאוד מאוד יפים אני חייבת לומר, תודה רבה לך.
פרופ' גידי קורן: תודה איריס.
איריס לביא: להתראות ביי.פרופ' גידי קורן בראיון טלביזיה עם דן מרגלית בערב חדש, 10.6.13
דן מרגלית : טוב עכשיו אנחנו לנושא אחר, מה ההשפעה של תרופות וסמים על אשה בהריון. מה ההשפעה על העובר שבבטנה.
ספר חדש בשם "פרוזק בייבי" עוסק בנושא הזה והוא נכתב על ידי רופא הילדים גידי קורן שעוסק גם ב... מקים עכשיו מיזם גדול באוניברסיטת תל אביב, ערב טוב לך פרופ' קורן.
פרופ' גידי קורן : ערב טוב.
דן מרגלית : אתה אוכל אווזים או לא?
פרופ' גידי קורן : המעבר בין הנושאים הוא לא קל.
דן מרגלית : מה אתה אומר על פיטום? אבל זה... כבד אווזים זה מלא שומן, לא?
פרופ' גידי קורן : כן, אני אישית אין לי סימפטיה לנושא הזה, אבל כמובן שיש פה דיון הרבה יותר רחב. אני בא ממקום כל כך שונה, אני נפגש כל שבוע עם עשרות נשים שצריכות להחליט אם להפיל את התינוק שלהן או לא, כי הן קיבלו אינפורמציה שהתרופות שהן לקחו בהריון עלולות להזיק לעובר.
דן מרגלית : וזה לא נכון?
פרופ' גידי קורן : רוב התרופות לא מזיקות לעובר, זאת... כולם זוכרים את הלידומין, תינוקות נולדו בלי גפיים.
דן מרגלית : לידומין זה כבר 55 שנה.
פרופ' גידי קורן : נכון, והסוד הוא עדיין נשים. אנשים מפחדים היום.
דן מרגלית : אבל לא רק את הלידומין פגע בנשים בהריון.
פרופ' גידי קורן : נכון. כ- 30 תרופות פגעו, כ- 3000 לא פגעו.
40 , רבות מהן צריכות ,35 , היום נשים מתחילות משפחה בגיל 30 תרופות. אני בחרתי פה את הנושא של...
דן מרגלית : למה הן צריכות תרופות? כי הן בגיל יותר מבוגר קצת.
פרופ' גידי קורן : בגיל יותר מבוגר כולנו...
דן מרגלית : לא, אמרת תרופות להוריד לחץ דם, כאלה?
פרופ' גידי קורן : תראה, כשאתה בן 30 מתחילים סרטנים, מתחילים ריאומטו ארתרייטיס, מתחיל לחץ דם, מתחילה...
דן מרגלית : אבל מה תרופה להורדת לחץ דם פוגעת בעובר? או שהן חושדות שהוא פוגע בעובר.
פרופ' גידי קורן : נכון, נכון.
דן מרגלית : או אמרו להן שהוא פוגע בעובר.
פרופ' גידי קורן : בדיוק.
דן מרגלית : ואולי באמת התרופה הזאת פוגעת בעובר.
פרופ' גידי קורן : זה מה שאנחנו עושים. במרכז שלי בטורונטו אנחנו עונים כל יום ל- 200 נשים, ועוקבים מה יצא מהעובר. זאת אומרת יוצרים את המחקר שאתה בלעדיו לא יכול לענות על השאלות האלה. אני בחרתי את הנושא של דיכאון כי הוא מאוד שכיח וקיים, ואלפי נשים בישראל, בקנדה, בכל מקום נמצאות על תרופות שאם לא תימצאנה הן הרבה פעמים מאוד חולות. תחשוב על זה, נשים צעירות לא מתות בקלות, אולי מתאונת דרכים פה ושם. סיבה מספר 1 למוות זה התאבדויות. ההתאבדויות הם בגלל דיפרשן, בגלל...
דן מרגלית : דיכאון.
פרופ' גידי קורן : דיכאון.
דן מרגלית : רגע,אתה מדבר סיבה מספר 1 ל...
פרופ' גידי קורן : למותן של נשים צעירות.
דן מרגלית : בהריון.
פרופ' גידי קורן : לא בהריון.
דן מרגלית : אלא?
פרופ' גידי קורן : אם תסתכל על הסטטיסטיקות מדוע מתות נשים צעירות אם זה לא תאונת דרכים, זה התאבדויות. רובן...
דן מרגלית : זאת אומרת אתה רוצה להגיד לי שיותר נשים צעירות מתות מהתאבדויות מאשר ממחלות?
פרופ' גידי קורן : כן. התאבדויות היא סיבה מאוד מרכזית.
דן מרגלית : אוקיי.
פרופ' גידי קורן : פרוזק הוא דוגמה, זאת תרופה שהגיעה לעולם בשנות ה- 80 ושינתה את העולם, פתאום נשים הרגישו טוב יותר, גברים גם, ופרוזק בייבי, אני רואה כל שבוע דן עשרות נשים שמפחדות לקחת את התרופה, כולל נסיונות התאבדות.
דן מרגלית : בוא נדבר על "פרוזק בייבי", זה הספר שאתה כתבת.
פרופ' גידי קורן : כן. השונה בו זה שהעובר מספר אותה.
הסיפור...
דן מרגלית : כאילו העובר מספר מתוך רחמה של האם מה קורה לו.
פרופ' גידי קורן : הוא מתחיל אומר נוצרתי אתמול בלילה כשאבא ואמא הם עדיין לא אבא ואמא, חזרו ממסיבת סילבסטר והם לא שמו לב לחילוף החומרים ביניהם. ולחרדתו הוא מגלה דן שאמא מתכוננת להפיל אותו, כי אמא שלה אמרה שהיא קראה בעיתון נשים שזה מסוכן. הוא מרגיש מצוין. והוא מרוחק מאמא ולא יכול להגיד לה שהוא מרגיש מצוין, ודרך השיחות ודרך הפגישות המקצועיות שיש להם כל התזה הזאת של מה אתה עושה כשאין לך אינפורמציה נכונה. העולם היום נחלק בין פרו צ'ויס ופרו לייף, אלה שמוכנים להרוג רופאים שעושים הפלות ואלה שאומרים שזכותה של האשה. אני אישית מאמין שאשה צריכה להחליט מה שהיא רוצה, אבל לפי אינפורמציה נכונה, לא לפי מיס אינפורמציה.
דן מרגלית : כלומר הספר הזה הוא בעצם ספר שבו העובר מספר לאמא מה כדאי לה לעשות?
פרופ' גידי קורן : לא, הוא מספר לה... זה יומנו של עובר, הוא יום יום בחייו, כולל היום של ההפלה, שהיא כמובן לא קורית בסוף. הוא מספר מה קורה לו ומה הוא שומע...
דן מרגלית : זאת אומרת זה לא ספר ילדים.
פרופ' גידי קורן : לא לא, הוא הכי לא ספר ילדים שאפשר. יש פה יחסי מין, יש פה השתמשו באלכוהול, יש פה מחשבות על התאבדות, לא לא. אחת הבעיות שלנו היתה איך לא לעשות אותו ספר ילדים, למזלי ג'ודית אשר מבצלאל שהיא מאיירת מדהימה, עשתה את זה מאוד ברור שזה לא ספר ילדים, לא. זה ספר לנשים, אני חושב גם לגברים.
דן מרגלית : שמה נועד? שנועד לגרום להם להתגבר על החשש מתרופות?
פרופ' גידי קורן : לפני שאת מחליטה להיות מרטיר, הנשים מאוד שמחות להיות מרטיר, לא לקחת תרופות, לסבול בשביל העובר. קודם כל אם את סובלת העובר לא יוצא מזה טוב. רוב המחלות אם האשה לא מטופלת לא טובות לעובר. אז יש פה מתח מאוד...
דן מרגלית : תשמע, אנחנו יודעים, עזוב רגע, שלא רק בהריון, הרי אתם הרופאים אומרים לכולנו וגם לעצמכם שאין ארוחות חינם ומי שלוקח תרופה, כל תרופה מול כל מחלה, גם יש לזה מחיר.
פרופ' גידי קורן : אין ספק.
דן מרגלית : אז גם לאשה בהריון יש לזה מחיר, אז אולי כדאי שלמען הילד אולי היא מנקודת ראותה אומרת שמע, אז אני אסבול קצת יותר ואני...
פרופ' גידי קורן : כן, אבל אני רואה כל שבוע דן נשים שניסו להתאבד כי הפסיקו להן את התרופה. רופא אמר אני לא יודע, אני לא חושב שאת צריכה לקחת את התרופה, תוך ימים היא בדיפרשן קשה והיא מנסה להתאבד, זאת אומרת היא מפסידה את חייה. נשים מפסידות. אני לוקח דוגמה קיצונית. אם יש לה יתר לחץ דם ובגלל שהיא לא לוקחת תרופות יהיה לה פיצוץ של עורק במוח, זאת אומרת המחיר, אתה צודק, צריך תמיד לחשב את המחיר של בין לא לטפל, אבל אין ספק שאשה צריכה לדעת את האינפורמציה כמו שהיא, ופה בחרתי את העובר שיספר לה.
דן מרגלית : בוא נחזור רגע אליך, אתה 31 שנים בקנדה, אבל בכל זאת אתה חוזר כעת לארץ, עם מה? עם איזה מיזם?
פרופ' גידי קורן : נדיב מאוד גדול בקנדה חשב ש... ישראל מאוד קרובה לליבו, חשב שכדאי את המיזם הזה להביא הנה. אז אני מוניתי כפרופ' גם באוניברסיטת תל אביב, ואני מביא, אני הולך להכשיר אנשים מפה, שבחר בקפידה, שיבואו הנה ואיתי יקימו מיזם דומה באוניברסיטת תל אביב.
דן מרגלית : שהמיזם הזה מה, הוא מדעי ביסודו?
פרופ' גידי קורן : כן כן.
דן מרגלית : או שהוא מיזם שמסייע ל... זה לא חולות, לנשים בהריון.
פרופ' גידי קורן : אתן לך דוגמה, 80 אחוז מהנשים בהריון מקיאות, חלק גדול מהן מפחדות לקחת תרופות, אפילו אם זה יביא אותן לאשפוז, לאירועים. אז אחד הדברים הראשונים שאני מתחיל זה שירות לתרופות, מה לעשות כשאת...
דן מרגלית : אבל איך אתם באמת יודעים אם אשה א' או אשה ב' או אשה ג', הרי יש איזה שהיא אשה שבכל זאת התרופה גורמת לה נזק.
פרופ' גידי קורן : לא לא, אספנו, אוספים את המקרים האלה, זאת סטטיסטיקה קשה ונוקשה. למשל תקופה מסוימת יש 250 אלף נשים שלקחו אותן, ולא היו להן יותר מומים מאשר 250 אלף שלא לקחו. מדובר פה בסטטיסטיקה ברמות הכי גבוהות, בפירסומים בעיתונים הכי טובים. המאמרים שלנו הם בניו אינגלנד, בלנצ'ט, זה לא, זה לא דברים שבאימרי כנף ביני ובינך, זה הכל מבוסס. וכמובן תרופה שגורמת בעיות צריכים להגיד לאשה אל תקחי אותה.
דן מרגלית : הזכרת פה שני כתבי עת מפורסמים. מה יותר מכובד ניו אינגלנד או לנצ'ט?
פרופ' גידי קורן : ניו אינגלנד יש לו אימפקט פקטור יותר גדול, זאת אומרת מצטטים אותו בערך פי שלוש מלנצ'ט.
דן מרגלית : הא הא.
פרופ' גידי קורן : לנצ'ט הוא אנגלי, הוא קצת יותר ממזרי, הם מפרסמים דברים שניו אינגלנד לא תמיד מפרסמים אבל טוב להיות בשניהם.
דן מרגלית : פרופ' קורן טוב שאתה איתנו, תודה רבה לך.
פרופ' גידי קורן : תודה תודה דן.
www.gidikoren.com


שם
דואר אלקטרוני
הגנה מספאם: הזינו את הספרות הבאות
תוכן ההודעה


ספר חדש: "סימני חיים"
סימני חיים הוא קובץ סיפורים שמאגד את שני חלקי הווייתו של גידי קורן: סיפורי מחלקת ילדים, דרך עיניו החדות והרגישות של רופא ילדים, ולצידם סיפורי שאר החיים שמחוץ למחלקת הילדים.
השקת MOTHERISK ISRAEL
שירות חדש של תמיכה וייעוץ טלפוני בנושא בחילות והקאות בהריון בבית חולים "אסף הרופא"


פרוזאק בייבי - יומנו של עובר
ספר חדש מאת גידי קורן.
נובלה ספרותית מקורית ומפתיעה, המסופרת מנקודת מבט ייחודית ושנונה של עוּבָּר ברחם אִמו, אשר מגלה כי היא שוקלת לבצע הפלה. סיפור מרתק ומכמיר לב המעורר קשת רחבה של תגובות ספרותיות, רגשיות ואינטלקטואליות.